Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?

 

Pod takim hasłem prowadzona jest w całej Polsce społeczna kampania, której celem jest uświadomienie kierowcom, że miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych przeznaczone są właśnie dla takich osób. Do akcji włączyły się 24 miasta, w tym Radomsko.

- Bez wahania przystąpiliśmy do tej akcji - powiedział Marek Śpiewankiewicz, prezes stowarzyszenia "Partnerstwo" i organizator akcji w naszym mieście. - Już od dłuższego czasu prowadzimy tego typu działania i dzięki pomocy Urzędu Miasta udało się w Radomsku oznakować kilkanaście miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Ponadto Straż Miejska rozdaje kierowcom ulotki. Jednocześnie apelujemy do kierowników różnych instytucji o wyznaczanie miejsc dla niepełnosprawnych przed budynkami oraz dostosowanie wejść i budowę pochylni. Skutek jest różny. Wzorem jest podjazd do budynku Urzędu Skarbowego, a nadal bez skutku apelujemy do poczty o przebudowę wejścia do jej siedziby na Placu 3-go Maja. Bezużyteczne są dla poruszających się na wózku pochylnia przy Miejskim Domu Kultury i podjazd do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Do budynków Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego są podjazdy, ale brakuje wind i na wyższe kondygnacje osoba na wózku nie wjedzie. Z kolei wydzielonego miejsca parkingowego brakuje m.in. przed siedzibą komisji orzekającej o niepełnosprawności - dodał Śpiewankiewicz.

Do akcji włączają się miejscy strażnicy i policjanci. Niestety, dla wielu kierowców jedynie ukaranie mandatem jest skutecznym środkiem, by nie parkowali na miejscach oznaczonych "kopertą". W ramach akcji organizacje niepełnosprawnych planują także apelować do parlamentarzystów o wprowadzenie zmian w przepisach o ruchu drogowym, tak aby możliwe było odholowanie na koszt właściciela nieprawidłowo zaparkowanego auta.

Dla powodzenia akcji najważniejsza jest społeczna świadomość, dlatego osoby ze schorzeniami narządów ruchu, utrudniającymi im poruszanie się, apelują: "Wydaje ci się, że to takie szczęście korzystać ze specjalnego miejsca parkingowego tuż przy wejściu. Mogę cię zapewnić, że nie chciałbyś być na moim miejscu. Gdybym mógł, wolałbym zaparkować dalej i przejść się kilka kroków."

Katarzyna Bracka
"Po Prostu Informacje", 24. 09. 2004 r.