RADOMSKO MIASTO BARIER

 

21 września br. odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone III edycji Ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej prowadzonej w ramach programu "Polska bez barier" organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Partnerstwo" w Radomsku. Celem spotkania było omówienie problemu zajmowania przez pełnosprawnych kierowców "kopert" czyli miejsc przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.

"Czy chciałbyś być na naszym miejscu" - to hasło przyświecające nowej, ogólnopolskiej kampanii parkingowej realizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w ramach programu "Polska bez barier" Kampania ta dzięki radomszczańskiemu Stowarzyszeniu na rzecz osób niepełnosprawnych "Partnerstwo" została zainicjowana na wrzesień-październik 2006r.

W powiecie radomszczańskim mieszka około 12 tyś. osób niepełnosprawnych. Wszyscy oni chcą normalnie i samodzielnie funkcjonować. Tak jak osoby pełnosprawne mają niepodważalne prawo chodzić na zakupy, do kina, załatwiać swoje sprawy w urzędach, uczestniczyć w życiu publicznym, korzystać z różnych aspektów życia i cieszyć się nimi. W naszym mieście mamy jeden główny problem, mianowicie miejsca parkingowe. Jest ich za mało, często są źle wykonane i nie spełniają określonych parametrów. Ponadto tych kilka wyznaczonych miejsc, na chwilę obecną jest ich około 26 w całym mieście, jest systematycznie zajmowanych przez w pełni sprawnych kierowców. Nie odstraszają ich nawet mandaty które mogą wynosić aż do 500zł. Jak podkreśla Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Partnerstwo" Marek Śpiewankiewicz - "Dla osób niepełnosprawnych to prawdziwy dramat. Pełnosprawni kierowcy bardzo często nie zdają sobie sprawy z problemu. Zajmują miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych, bo uważają, że zajęcie takiego miejsca przez chwilę nic nikomu nie zaszkodzi. Nie zdają sobie sprawy jak bardzo utrudnia to życie osobie niepełnosprawnej. Nie wiedzą, że zajmując takie miejsce zmuszają osobę niepełnosprawną do poszukiwania innego miejsca parkingowego przeznaczonego dla niepełnosprawnych, czasem nawet bardzo oddalonego od celu. Nie rozumieją, że "zwykłe" miejsca parkingowe są zbyt wąskie, aby niepełnosprawny kierowca mógł swobodnie rozłożyć wózek koło samochodu i z niego wysiąść.(...) "

.... W ramach akcji III edycji Ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej planowane jest emitowanie w ogólnopolskich mediach - zarówno w radio jak i stacjach telewizyjnych - spotów informacyjnych, uczulających na problem zajmowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych, a także rozdawanie przez straż miejską i policję ulotek, broszur informacyjnych. Duże zainteresowanie wykazały również nasze radomszczańskie służby mundurowe, które przyłączą się do tego przedsięwzięcia. Niestety na spotkaniu tym zabrakło przedstawicieli Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, od których przecież tak wiele zależy.

Akcja regulacji miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych to nie koniec działań stowarzyszenia. Radomsko jak wiele miast powiatowych jest miastem barier. Włączając się w ogólnopolski program "Polska bez barier" i uczestnicząc w "Kampanii Parkingowej","Partnerstwo" zamierza podjąć dalsze skuteczne działania by osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku mogły bezpiecznie i bez obaw dotrzeć wszędzie tam, gdzie zechcą.

Katarzyna Broniszewska
(nr 39 "Komu i Czemu" z 27 września 2006r.)